6 BİN ARAÇLIK ANKAPARK

ANKAPARK’ın girişine 278 bin metrekarelik bir alanda yaklaşık 6 bin 500 araçlık otopark planladıklarını belirten Başkan Gökçek, ulaşım için iki tane de teleferik bağlanacağını kaydetti. 
İvedik Metro İstasyonu’ndan direkt ANKAPARK’a 3.2 km uzunluğunda bir teleferik geleceğini ve o noktadan da otoparka ulaşım için 3.7 km uzunluğunda bir başka teleferik yapılacağını ifade eden Başkan Gökçek, ziyaretçilerin teleferikle gelirken Hayvanat Bahçesi içindeki hayvanları da izleyebileceklerini dile getirdi. 
Parkın içerisinde farklı ulaşım araçlarının olacağına değinen ve bunlardan birinin Shuttle Bus olacağını kaydeden Başkan 
Gökçek, “Shuttle Bus, turuna otopark alanımızdan başlayacak. Ankara viyadüğü ile ayrılan iki kısım arasında bağlantıyı sağlayacak. Ziyaretçileri bir uçtan bir uca taşıyacak” dedi. 
Başkan Gökçek, ANKAPARK alanı içinde 5 km ray uzunluğunda bir “kara tren”in de yer alacağını söyleyerek, açıklamalarını şöyle sürdürdü:
“Trenimiz 320 kişilik, 4 tane katardan oluşacak. ANKAPARK’ta Mono Ray da olacak. Lunapark ve dinlenme alanlarını gezmek istemeyip Doğal Yaşam Parkı’na gitmek isteyen ziyaretçiler, Monoray’ı kullanarak direkt olarak parka ulaşabilecek. Monoray, 168 kişi taşıma kapasitesine sahip olacak.”
– “HAYVANLAR DAHA İYİ VE SAĞLIKLI ÇEVREDE OLACAK…”
Eski Hayvanat Bahçesindeki hayvanların bir kısmının çevre illerdeki hayvanat bahçelerine gönderildiğini ifade eden Başkan Gökçek, bazılarını sürekli olarak, bazılarını da geri almak şartıyla teslim ettiklerini kaydetti. Ağırlıklı olarak, hayvanları Kayseri, Gaziantep, İzmir, Darıca Hayvanat bahçelerine gönderdikleri bilgisini veren Başkan Gökçek, şöyle konuştu:
“200’e yakın türe hem kapalı hem de açık barınak hazırlıyoruz. Şu an projeleri başladı. Projenin bir teması da olacak. Alanlar kıtalara ayrılacak, mesela Asya, Afrika gibi… Hayvan yaşam alanları bu kıtaların özelliklerini yansıtacak şekilde olacak. Projeleri biter bitmez yapım aşamasına geçeceğiz. Örnek vereyim kuşlarla ilgili 10 bin metrekarelik bir kafes yapıyoruz. Aslanlarla ilgili, kaplanlarla ilgili safari bölümü olacak. Hayvanlar daha serbest olacak. Hayvan Hastanemiz bulunacak. Gelişme alanları olarak bıraktığımız geniş bir alanımız yer alacak. Hayvanların yaşam alanları, eski barınaklarından çok çok daha iyi bir durumda düzenlenecek. Biz Avrupa Hayvanat Bahçeleri ve Akvaryumları Birliği (EAZA) ile çalışıyoruz. Her hayvan her yerde olmaz. Dünya çapında bir doğal yaşam parkına sahip olmak istiyoruz.”

0 Comments

Add new comment